Falkenberg - Ullared

Speciellt för produktion och distribution av fordonsgas. Tankställen kan diskuteras/annonseras här.
Post Reply
Jonas
Posts: 551
Joined: 2007-03-10, 19:37

Falkenberg - Ullared

Post by Jonas »

Även här verkar det väl mest positivt. Dels att man trots allt verkar ganska nära en byggstart om man är lite optimist, dels det att Eon ska bygga en ny tankanläggning vid Falkenbergsmotet vilket saknas idag.

http://www.hn.se/m_standard.php?id=8930 ... ning_2=167

För att man ska slippa köra av motorvägen och kilometervis in till tätort så behövs ett antal tankstationer vid motorvägen. Nu verkar det alltså som om det kommer ett i Falkenberg och jag har tidigare läst om ett i Helsingborg som jag tror att Öresundskraft fick bidrag för. Jag hittar dock ingen information alls om det sistnämnda nu, dokumentet på naturvårdsverkets sida är borttaget och Öresundskraft nämner det inte själv. Hmm.

Tankställe i Ullared är naturligtvis också tipp topp. Att jag själv inte sätter min fot i närheten är en annan sak :wink:
VW Golf Variant Bi-Fuel
Volvo S60 Bi-Fuel
Jonas
Posts: 551
Joined: 2007-03-10, 19:37

Post by Jonas »

...och idag ska man ha kört igång bygget av produktionsanläggningen då.

http://www.newsdesk.se/pressroom/eon/pr ... erg-190536
VW Golf Variant Bi-Fuel
Volvo S60 Bi-Fuel
User avatar
Plonte
Posts: 172
Joined: 2005-11-13, 21:49
Location: Linköping

Post by Plonte »

37 GWh... antar att det är årligen? Det är väl ganska mycket? (Ryaverket i Göteborg beräknas producera ca mellan 35-60 GWh, försäljningen av biogas 2007 var 28,4 Miljoner Nm3 = 275 GWh....)

Bara att hoppas att allt går bra och att de kanske kan pytsa på biogas på naturgasnätet! Skulle kännas bra, tycker jag! :-)
Jonas
Posts: 551
Joined: 2007-03-10, 19:37

Post by Jonas »

Såvitt jag förstår så ska gasen tryckas rätt in i gasledningen som kommer från Danmark.

http://www.hn.se/m_standard.php?id=8969 ... ning_2=167

Samtidigt ska Varberg starta gasproduktion enligt en annan artikel, 2.2 miljoner kubik per år. Trevligt att det nu verkar ta fart - för så känner jag det. Mycket uppmärksamhet i massmedia och många (nåja...) projekt som faktiskt verkar komma igång.

http://www.hn.se/m_standard.php?id=8977 ... ning_2=169
VW Golf Variant Bi-Fuel
Volvo S60 Bi-Fuel
Jonas
Posts: 551
Joined: 2007-03-10, 19:37

Post by Jonas »

Hmm. En osedvanligt felaktig artikel om man ser till fakta men det är glädjande på något sätt att biogasen får så mycket uppmärksamhet i pressen.

Listan över fordon som går på gas är löjligt ofullständig och jag som läsare fick intrycket av att det bara var dessa fordon som gick att få med gasdrift. På ett ställe i artikeln står det å andra sidan att det finns ett 20-tal bilmärken att välja på om man vill köra på biogas :roll: Dessutom hänvisar han till Adacs säkerhetstest som väl rörde LPG? Gaspriserna han anger stämmer inte heller eftersom han skriver om priset per kubikmeter istället för bensinekvivalent. Antalet tankställen är förvisso 120 men bara knappt 90 är publika som bekant. Sen anges att det i Sverige finns 220 biogasanläggningar, det tolkade jag först som tankställen men insåg sen att det förmodligen avser produktionsanläggningar för rågas vilket knappast är relevant om den inte uppgraderas till fordonskvalitet. Eller ja, det kan förstås bli relevant i framtiden :wink:

Å andra sidan gläds jag av beskedet att GeKås går över till gasfordon och att projektet i sin helhet faktiskt fortskrider.

http://www.ekonominyheterna.se/va/magas ... /index.xml
VW Golf Variant Bi-Fuel
Volvo S60 Bi-Fuel
User avatar
Oldfield
Posts: 329
Joined: 2007-08-25, 22:23
Location: Kalmar

Post by Oldfield »

Det är roligt att läsa sådana här artiklar. Det andas positivitet och framtidsglädje för biogasen. Jag har skrivit det i andra trådar och jag skriver det igen. Jag tror inte det dröjer länge innan vi ser Volvo krypandes till korset med CNG-versioner av nya V70, S80, S60 och förhoppningsvis XC60, XC70 och XC90. Jag vet inte vart storleksgränsen för att bygga gasdrivna bilar går. Men biogas får alltmer positiv uppmärksamhet i media, svensson börjar kritisera och fundera kring etanolen. Volvo kommer snart alltså inte sälja särskilt många bilar om de inte byter strategi fram till att de börjar sälja plug-in hybriderna.

Tror biogas kommer få ett riktigt uppsving de närmaste åren och med det kommer bilmärkena med CNG-drift att bli flera.
User avatar
S-klasse
Posts: 409
Joined: 2006-11-26, 19:49
Location: Uppsala

Post by S-klasse »

Jonas wrote:Sen anges att det i Sverige finns 220 biogasanläggningar, det tolkade jag först som tankställen men insåg sen att det förmodligen avser produktionsanläggningar för rågas vilket knappast är relevant om den inte uppgraderas till fordonskvalitet.
Hittade tidigare en uppgift om att enbart 1/5 av vår biogas produktion vidareförädlas till fordonsgas kvalitet. Har skrivit det i någon tidigare tråd.

När det gäller ADAC;s krocktest av en Opel Zafira så gjorde de en sådan med en CNG bil redan för några år sedan.
Göran
Posts: 565
Joined: 2007-10-13, 13:50
Location: Älmhult

Post by Göran »

Hittade en artikel i Veckans affärer om Gekås i Ullared och biogassatsningen.
http://www.va.se/magasinet/2008/08/lagg ... /index.xml

i och för sig några månader gammal men en del kommentarer kring Volvos agerande.
Volvo V70 Bi - Fuel 2007 Momentum Manuell
VW Passat Sedan TSI 150 ecofuel 2012
Jonas
Posts: 551
Joined: 2007-03-10, 19:37

Post by Jonas »

Nu närmar sig produktionsanläggningen i Falkenberg färdigställande och gasleveranser ska starta i November. Vi får väl hoppas att planerna på nya tankställen i Ullared och vid motorvägsavfarten E6 Falkenberg också blir verklighet snart.

http://www.hn.se/m_standard.php?id=9750 ... lning_2=167
VW Golf Variant Bi-Fuel
Volvo S60 Bi-Fuel
Jonas
Posts: 551
Joined: 2007-03-10, 19:37

Post by Jonas »

...och nu har tydligen anläggningen startat sin produktion av biogas.

http://www.sr.se/cgi-bin/halland/nyhete ... el=2441056

Det nya tankstället i Falkenberg är ju redan i drift som Micke77 skrev i ett annant inlägg för en tid sedan. Återstår tankstället i Ullared då.
VW Golf Variant Bi-Fuel
Volvo S60 Bi-Fuel
Post Reply