Det är miljöbilsdagar i Kalmar 6-8 juni om någon är intresserad. Åtta olika gasfordon kommer att ställas ut från olika bilhandlare och Eon kommer vara på plats och förespråka för biogas som fordonsbränsle. Jag har tyvärr ingen officiell inbjudan än, men ska posta en så fort jag hittar någon.
Jag själv och några andra gasbilsägare kommer närvara på mässan för att prata om hur det är att köra på biogas.
Idag blev jag tillfrågad om jag ville ställa upp på en intervju om biogas för mässtidningen som ska ges ut. Men reportern har inte hört av sig än, så förmodligen valde de någon annan gasförare när de inte fick tag på mig direkt.
4 juni är det gasseminarium i Kalmar som skrivit om i en annan tråd.
Spännande början på juni iaf.
Miljöbilsmässa i Kalmar 6-8 juni
Oj, nu ringde reporten och ställde massa frågor. Jag blev helt tagen på sängen alltså, hoppas jag uttryckte mig någorlunda bra om hur det är att köra gasbil osv, bristen på tankställen i sydöstra Småland osv.
Han skulle maila texten till mig så jag fick tycka till om den innan den går i tryck. Så kan jag korrigera eventuella felaktigheter, det var ju skitsvårt att bli intervjuad:) Hjärnsläpp.
Han skulle maila texten till mig så jag fick tycka till om den innan den går i tryck. Så kan jag korrigera eventuella felaktigheter, det var ju skitsvårt att bli intervjuad:) Hjärnsläpp.
Är det inte ännu sämre i nordöstra Småland? Fast du kanske inte är i de trakterna så mycket.Oldfield wrote:Oj, nu ringde reporten och ställde massa frågor. Jag blev helt tagen på sängen alltså, hoppas jag uttryckte mig någorlunda bra om hur det är att köra gasbil osv, bristen på tankställen i sydöstra Småland osv.
Opel Zafira CNG -08