"Med tanke på gasbilar i Västsverige till mera än 90%kör på naturgas är gårdagens notis i SvD illavarslande: "en oro inför vintern över det höga naturgaspriset,som har mer än fördubblats på ett år"..."
Jag lyckades inte hitta någonting vid en snabbvisit hos SvD. Är det någon här som har litet uppgifter att komma med?
Här i Kristianstad är det biogas som gäller, och den borde inte påverkas prismässigt av att naturgasen blir dyrare. Borde alltså, man vet ju inte vad som far i huvudet på prissättarna om de ser en möjlighet att höja

Under alla omständigheter är det ju korkat att höja fordonsgaspriserna. Det vill nog till en ekonomisk vinst för att "den stora massan" skall se gasen som ett intressant alternativ till bensinen. Hittills har i alla fall Eon och Kristianstads kommun skött sig bra, må de fortsätta med det.