Nu har Naturvårdsverket beviljat bidrag till 46 tankställen.
Pressmeddelande
2007-01-19
Naturvårdsverket beviljar bidrag till 46 tankställen för biogas
Naturvårdsverket har beviljat sammanlagt 45,8 miljoner kronor i bidrag till 46 tankställen för biogas. Bidragsansökningar för ytterligare 12 tankställen har lämnats in. Det totalt sökta beloppet uppgår till 75 miljoner kronor. Naturvårdsverket har 145 miljoner kronor att fördela för åren 2006 och 2007 och det finns fortfarande möjlighet att ansöka om bidrag.
De nu beviljade bidragen avser tankställen i 15 län och 39 kommuner, från Ystad i söder till Luleå i norr. Det är FordonsGas Sverige AB som sökt och beviljats bidrag till de flesta tankställena (26 st). Därutöver har T-T Gasilage AB, AGA Gas AB, E.ON Gas Sverige AB och Svensk Biogas i Linköping AB fått bidrag till sammanlagt 20 tankställen. När man inkluderar de ännu inte beslutade ansökningarna, innebär de planerade nya tankställena nästan en fördubbling av antalet publika tankställen för biogas, från dagens 71 till 130 stycken.
– Det finns ett stort intresse för biogas som fordonsbränsle och genom stödet blir biogas nu tillgängligt i en större del av landet, säger Gunnel Horm, chef för enheten för investeringsprogram vid Naturvårdsverket, som administrerar ansökningarna.
Biogas är ett förnybart bränsle och därmed ett klimatvänligt alternativ till bensin och diesel.
– Ökad användning av biogas i stället för fossila bränslen som bensin minskar trafikens klimatpåverkan, säger Gunnel Horm.
Sedan våren 2006 är alla större tankställen skyldiga att tillhandahålla minst ett förnybart drivmedel. Syftet med det aktuella bidraget är att främja distributionen och därmed användningen av även andra förnybara drivmedel än etanol. Bidraget kompletterar klimatinvesteringsprogrammen som ger kommuner och andra aktörer möjlighet att söka bidrag för bland annat produktion av biogas.
Läs mer om bidraget på
www.naturvardsverket.se/tankstallen